Cennik za copywriting – dlaczego nie 1 zł?

Cennik za copywriting – dlaczego nie 1 zł?

Cennik za copywriting: 5, 30 czy 1000 zł? Skąd to zróżnicowanie stawek? Ile warto zapłacić za teksty i dlaczego nie piszę za przysłowiową miskę ryżu. Zapnij pasy, zaczynamy. 😉

Największy błąd leży u podstaw: podobno w szkole każdego nauczyli pisać. I powoduje to szereg nieporozumień w kontekście copywritingu.

Najlepsi copywriterzy to nie poloniści, lecz marketerzy. Kupując tekst, nie chcesz, by zawierał alegorię, 2 metafory i 5 synonimów. Chcesz, aby przekonywał do Twoich usług lub produktów. Jeśli się mylę, popraw mnie w komentarzu.

Zróżnicowanie stawek copywriterów

Wkraczamy na podmokły grunt. Publikując zlecenie na portalu czy w mediach społecznościowych, dostaniesz szeroki przekrój ofert: 5, 15, 50 i 100 zł/1000 zzs. Stawki ustalane są indywidualnie i możesz być oszołomiony ilością zgłoszeń. Bariera wejścia do branży praktycznie nie istnieje.

3 powody stawek tak niskich, że nawet Ciebie zaskakują

1. „Zawsze byłem dobry z polskiego”.

To mit nr 1. Wiele osób sądzi, że wystarczy 5 z polskiego i miłość do pisania, by skutecznie operować słowem. W praktyce copywriting to duża dawka psychologii i sprzedaży. Tego jednak niska cena nie obejmuje.

2. „Mam trochę wolnego czasu, dorobię sobie”.

To osoby różniące się podejściem od poprzednich. Sądzą, że tworzenie treści nie wymaga żadnych umiejętności, a uderzanie palcami w klawiaturę jest jak stanie z ulotką w ręku.

3. Zlecasz tekst bez merytorycznej wartości. 

Na siłę wypełniony słowami kluczowymi – dla wyszukiwarek, nie ludzi . Klepanka w klawiaturę bez większego składu. Wtedy rzeczywiście wybierz najtańszą ofertę.

3 powody stawek tak wysokich, że nawet Ciebie zaskakują

1. Wynikają z umiejętności.

Świetny copywriter nie będzie zaniżał swoich stawek. Jeżeli Ciebie w danym momencie na niego nie stać, trudno. Nie czuje presji, ponieważ zawsze może wykorzystać swoje umiejętności sprzedażowe i wyniki, aby przekonać do siebie klienta z większym budżetem.

2. Są zawyżone. 

To możesz łatwo zweryfikować sprawdzając portfolio lub prosząc o płatną próbkę tekstu.

3. Potrzebujesz specjalistycznych treści.

Jeżeli potrzebujesz wysokiej jakości, merytorycznych treści popartych źródłami naukowymi, również przygotuj się na wysokie kwoty (od 50 zł/1000 zzs). Opracowanie takiego tekstu wymaga przede wszystkim czasu. Zgłębienie się w dany temat i znalezienie wiarygodnych informacji w otchłani internetu to czasem syzyfowa praca.

1 powód, dlaczego cennik za mój copywriting to nie 1 zł

1. Moje teksty zarabiają. 

Często głównym wyznacznikiem decyzji o podjęciu współpracy z copywriterem jest cena, jednak w przypadku tekstów sprzedażowych pytanie, które powinno się zadać, to nie: “które są najtańsze?”, lecz “które zarobią najwięcej?”.

Treści to sprzedawcy. Zatrudniając handlowca w firmie, nie decydujemy się przecież na osobę, która zgodzi się na najniższą pensję, ale tą, która będzie najskuteczniejsza i przyniesie największe zyski. W przypadku tekstów powinno się kierować tą samą zasadą. To jednorazowa inwestycja, z której korzyści czerpie się przez długi czas.

Można wybrać tanie usługi copywriterskie, jednak szansa na ich skuteczność jest naprawdę niewielka. Tani copywriter musi pisać bardzo szybko, a dobre teksty sprzedażowe nie powstają w pośpiechu. Są dokładnie przemyślane, perswazyjne, dopasowane do odbiorcy i unikalne.

Spójrz na hipotetyczną sytuację.
Masz landing page, który sprzedaje produkt za 500 zł. Miesięcznie stronę odwiedza 1000 osób, a konwersja wynosi 1%. 
10 osób x 500 zł = 5 000 zł  miesięcznie

Podniesienie konwersji do 1,5% w skali miesiąca:
15 osób x 500 zł =  7 500 zł miesięcznie
To dla Ciebie dodatkowe 2 500 zł w skali miesiąca i 30 000 zł w skali roku. Tylko dzięki jednorazowej optymalizacji treści na stronie. Teraz zastosuj te obliczenia do wartości swoich usług lub produktów.

Wiem, że mimo wszystko możesz zastanawiać się: czy warto inwestować w treść? Może lepiej skupić się na innych kanałach pozyskiwania klientów? Według statystyk z 2017 roku:

  • content marketing generuje ponad 3-krotnie więcej konwersji niż aktywne pozyskiwanie klientów, a dodatkowo jest o 62% tańszy,
  • małe firmy z blogami uzyskują 126% więcej zapytań niż firmy bez blogów.

Teksty sprzedażowe wymagają dużego wysiłku, czasu i umiejętności – dlatego kosztują więcej. Odpowiednio zaprojektowane, mogą podnieść konwersję nawet 2 lub 3- krotnie. Spójrz na cenę przez pryzmat zysków – Tobie pozostawiam decyzję i obliczenia.

Wilk syty i owca cała

Dobry copywriter nie sprzeda tanio swoich umiejętności, ponieważ zna ich wartość. „Ale skąd mam wiedzieć, że te teksty rzeczywiście zarobią?” – słyszę Twoje pytanie. Rozliczaj się w modelu: niska podstawa + % od podniesionej sprzedaży. Wtedy cennik za copywriting jest proporcjonalny do Twojego zysku. Moje treści to sprzedawcy – nie mam oporów, by zarabiały jak oni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *