Tekst na stronę sprzedażową to potężne narzędzie, które pozwala zwiększyć zyski firmy i skutecznie docierać do odbiorców. Jeśli napiszesz go dobrze i odwołasz się w nim do potrzeb oraz oczekiwań potencjalnego klienta, to szybko zauważysz pierwsze efekty.
Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe wskazówki, które pomogą Ci pisać konwertujące teksty sprzedażowe.
Spis treści
Jakie są najlepsze wskazówki dotyczące copywritingu sprzedażowego?
Aby tworzyć skuteczne teksty na landing page, trzeba śledzić oferty konkurencji, poznawać oczekiwania i problemy odbiorców, a także obserwować zmiany w świecie marketingu. W Internecie można znaleźć wiele porad na temat treści sprzedażowych, które już nieco straciły na aktualności lub są trudne do przełożenia na nowe projekty.
Ludzie przyzwyczajają się do różnych trików reklamowych, zaczynają dostrzegać zarzucane na nich przynęty i coraz ostrożniej czytają teksty ofertowe. Dlatego jedną z głównych wskazówek dotyczącą copywritingu jest po prostu bycie na bieżąco. Śledź strony i grupy branżowe oraz hobbystyczne, aby dowiedzieć się, jak zmieniają się algorytmy wyszukiwarki czy jakie metody sprzedaży są skuteczne. Czytaj studia przypadków publikowane przez innych przedsiębiorców i analizuj, jak drobne zmiany na stronie wpływają na wzrost lub spadek konwersji.
Na szczęście istnieją też pewne uniwersalne prawdy na temat copywritingu. Zestawiając ze sobą efektywne teksty sprzedażowe z dzisiaj i te sprzed 10 lat można wskazać pewne cechy wspólne. Oto one.
1. Zachowaj prostotę, pisząc tekst na stronę sprzedażową
Jeśli poważnie podchodzisz do zdobywania odbiorców, musisz zachować prostotę przekazu. Nie chodzi o to, żebyś się ośmieszał. Jest ogromna różnica między nieskomplikowanym a głupim komunikatem. Prosta forma tekstu reklamowego oznacza, że podstawowe koncepcje, które w nim prezentujesz, są przedstawione na tyle klarownie, że zrozumie je możliwie szeroka grupa czytelników. Będą jasne dla profesora, ale i dla nastolatka.
Nie przekonasz klienta do swojego produktu, gdy prezentujesz go w sposób zbyt skomplikowany. Ludzie boją się technicznych problemów. Zamiast kreować przedmioty w swojej ofercie np. na bardzo nowatorskie i zaawansowane z powodu nowoczesnej technologii, pokaż, że mimo tego, są banalnie proste w obsłudze. Najlepsze rozwiązania to te najprostsze.
Nie używaj wielu zdań wielokrotnie złożonych. Bądź zwięzły i pisz na temat. Stosuj przymiotniki sensoryczne, czyli takie, które obudzą wspomnienia, przywołają widoki, dźwięki, a nawet zapachy. Jeśli napiszesz tekst na stronę sprzedażową, to sprawdź, czy jest zrozumiały, korzystając z aplikacji Jasnopis.
2. Nie bądź nudny
Bardzo łatwo popaść w marazm w tworzeniu treści, gdy nieustannie obracasz się w świecie tych samych usług i produktów. Pamiętaj, że dla Twoich klientów prezentowana oferta może stanowić absolutną nowość! Dąż do tego, by za każdym razem kreować się na zaangażowanego pasjonata i przekazuj wiadomości w energiczny, zarażający optymizmem sposób. Niech Twoi odbiorcy poczują, że w Twoich produktach drzemie moc, niesamowity potencjał. W dzisiejszych czasach wzbudzenie zainteresowania to klucz do sukcesu. Myślisz, że to łatwe? Absolutnie nie.
Czy jest jakiś sposób, by zwiększyć swoje szanse na zdobycie uwagi odbiorcy? Oczywiście!
- Podziel się konkretną informacją, która dotyczy Twojego odbiorcy, a jednocześnie jest związana z Twoim produktem lub usługą, np. „Czy wiedziałeś, że w Twoim mieście w ciągu minionego roku doszło do X wypadków drogowych” (gdy sprzedajesz choćby kamerkę samochodową) albo „Czy wiedziałaś, że zmarszczki zaczynają pojawiać się już od 20 roku życia?” (gdy oferujesz produkty kosmetyczne dla grupy wiekowej 18+).
- Utwórz listę tematyczną w stylu „5 powodów, dla których Twoje wysiłki kulinarne spalają na panewce (i jak to naprawić)”.
- Zdefiniuj główny problem klienta i pokaż, jak go rozwiązać, np. „Zobacz jak przestać tracić czas w sieci”.
3. Wykorzystaj strach swojego klienta
Ludzie zrobią więcej, aby uniknąć bólu, niż aby zyskać przyjemność. Badania wykazały, że lepiej konwertują teksty oparte na negatywnych niż pozytywnych przesłankach. Zresztą spójrz, jak budowane są wiadomości telewizyjne – najgorsze wieści, bardzo złe informacje, niepokojące newsy, rozładowująca napięcie i często absurdalna informacja (np. o tym, że w Indonezji, w środku dżungli jest gigantyczny kościół-kurczak).
Czego najbardziej obawia się czytelnik? Czy to plaga szczurów? Powódź? Samotność? Włamanie na konto Facebooka? To może być dosłownie wszystko. Wyobraź sobie tę rzecz lub zjawisko, a następnie przedstaw swój produkt lub usługę jako lekarstwo na dane zło. Oczywiście nie może to być fałszywa czy nieadekwatna informacja. Nowy robot kuchenny raczej nie pomoże w walce z karaluchami, a czujnik dymu w przypadku zalania. Odnajdź prawdziwe obawy klientów i skup się na tych, na które naprawdę masz odpowiedź.
4. Tekst na stronę sprzedażową a język klienta
Wspólny sposób na komunikowanie się zawsze zbliża ludzi. Na pewno nie raz nawiązałeś krótką rozmowę za granicą z jakimś Polakiem, tylko dlatego, że po dłuższej przerwie usłyszałeś rodzimy język. Teksty sprzedażowe mogą budzić to samo wrażenie bycia z kimś lub czymś w relacji. Dowiedz się, jak rozmawia ze sobą grupa docelowa. Jakich słów używa, w jakim stylu się wypowiada? Inaczej mówią skejci, managerowie w korporacji, a jeszcze inaczej emerytki z klubu wielbicielek Jane Austen. Więcej na ten temat napisałam w artykule o skutecznym tekście reklamowym.
Zastanów się, jaki jest język Twoich odbiorców. Czy używasz go, żeby do nich dotrzeć? Pamiętaj, że ludzie często kupują od kogoś, tylko dlatego, że go polubili. Produkt nierzadko odgrywa tutaj rolę drugoplanową. Oczywiście w granicach rozsądku – nikt nie zapłaci za coś, czego w ogóle nie potrzebuje i co go całkowicie nie interesuje.
5. Zwracaj się bezpośrednio do klienta
Twój czytelnik to konkretna osoba. Nie zbiorowość czy słupki sprzedaży w Excelu. Lubi wiedzieć, że Ci na nim zależy, że naprawdę chcesz mu pomóc rozwiązać jego problemy. Chce poczuć się doceniony i zauważony. Kieruje się emocjami i wrażeniami. Na pewno wiesz, jak trudno odmawia się rodzinie czy znajomym. Nie trzeba szukać daleko, niewielu osobom udaje się zbić argument kolegi czy wujka „no ze mną się nie napijesz?”
Bądź przyjacielem osoby po drugiej stronie komputera. Mów do swojego klienta na „ty”, nie bój się kolokwializmów, prowadź z nim konwersację i dziel się inspirującymi historiami. To wzbudzi jego zaufanie.
6. Tekst na stronę sprzedażową jako historia
Ludzie uwielbiają anegdotki. Co więcej, zapamiętują je dużo lepiej niż najlepsze teksty sprzedażowe. Wykorzystaj swoją historię do przekazania najważniejszych wiadomości i zachęć klientów do sfinalizowania transakcji. Jak zwiększyć dzięki niej sprzedaż?
Pomyśl o swojej przeszłości i odnajdź kilka solidnych opowieści. Szukaj wspomnień na temat swoich zmagań, przeciwności, które pokonałeś. Zastanów się, jakie miałeś pragnienia albo o czym marzyli Twoi odbiorcy i jak im pomogłeś to osiągnąć. Na pewno znajdziesz historie, które da się wykorzystać w tekście reklamowym.
7. Wyraźnie wyeksponuj wezwanie do działania
Tekst na landing page musi mieć jeden główny cel. Ma zachęcić odbiorcę do podjęcia konkretnej akcji, np. do skorzystania z formularza kontaktu, kupienia produktu czy zadzwonienia do Ciebie. Klient musi wiedzieć, co ma zrobić i czego od niego oczekujesz, dlatego stwórz proste i konkretne wezwanie do działania (CTA).
Powinno być oczywiste, nieskomplikowane i dobrze widoczne. To nie miejsce na dwuznaczności czy ogólne sformułowania. Każdy copywriter powie Ci, że z CTA to bardzo ważny element. Duża część klientów nie finalizuje transakcji przez niewłaściwie skomponowane lub trudne do odnalezienia wezwanie do działania. Jeśli chcesz, żeby Twoi odbiorcy coś zrobili, napisz to wyraźnie. Gdy pragniesz, aby weszli na konkretną stronę i wypełnili formularz, to im to powiedz. Nie czekaj, aż sami znajdą właściwą drogę.
Po prostu postaw na proste komunikaty, takie jak: Napisz, Sprawdź, Odbierz prezent, Zapisz się.
Oznaczaj je wyrazistymi kolorami. Badania pokazują, że najbardziej skuteczne są czerwone i żółte przyciski CTA.
8. Tylko tu, tylko teraz
Jeżeli klient musi zastanowić się nad transakcją, to znaczy, że nie dotarłeś do jego pragnień i nie rozwiałeś jego wątpliwości. Jeśli wyjdzie ze strony sprzedażowej, to raczej już na nią nie wróci. Po prostu o tym zapomni. Twoim celem jest skłonienie odbiorcy do działania tu i teraz. Nic tak dobrze nie pospiesza klientów, jak sprawnie zbudowane wrażenie pilności.
Stwórz jakiś nieuchronny termin. Kiedy oferta wygaśnie? Ile miejsc lub przedmiotów pozostało? Czy cena w najbliższym czasie ulegnie zmianie? Twój klient musi myśleć, że to najlepszy moment na zainwestowanie w Twój produkt, więc po prostu nie ma opcji, by odkładał to na później.
Wyeksponuj na swojej stronie licznik albo w inny sposób zapewnij klienta, że oferta jest limitowana i za chwilę bezpowrotnie straci swoją szansę.
9. Tekst na stronę sprzedażową a rekomendacje
Siła świadectwa jest ogromna. Kiedy planujesz teksty sprzedażowe, skup się na zawarciu w nich referencji od swoich dotychczasowych klientów. Grupa Twoich odbiorców składa się z jednostek, a jednocześnie każda z nich stanowi odbicie potrzeb i obaw ogółu Twoich klientów. Właśnie dlatego nic tak nie napędza sprzedaży, jak polecenie.
Po zakończonej transakcji poproś klienta o wypełnienie ankiety satysfakcji lub zwyczajnie zapytaj o opinie. Najskuteczniejsze są rekomendacje w formie video, bo pokazują, że ktoś na tyle jest zadowolony z produktu czy ze współpracy, że inwestuje swój czas, żeby nagrać dłuższą wypowiedź. Jeśli nie masz możliwości opublikować filmików, to poproś o maila z poleceniem czy o referencję w innej pisemnej formie. Na stronie sprzedażowej warto stworzyć oddzielną sekcję na takie opinie, aby lepiej je wyeksponować.
10. Czytaj, co piszesz
Odczytaj swój tekst sprzedażowy na głos. Jak brzmi? Jest zrozumiały dla innych? Jasno komunikuje korzyści i wzbudza zainteresowanie? Czytaj go wielokrotnie, jeśli musisz. Pozwól mu odpocząć, a potem sprawdź go ponownie. Przeformułuj zdania, jeżeli czujesz, że gdzieś brakuje im płynności. Zademonstruj efekt swojej pracy potencjalnym klientom. Zdziwisz się, jak chętnie odbiorcy dzielą się opinią na takie tematy na biznesowych grupach na Facebooku.
W ten sposób zweryfikujesz swój tekst reklamowy z rynkiem i zobaczysz go oczami innych. Z pewnością pierwsi czytelnicy zwrócą uwagę na coś, czego Ty nie dostrzegłeś. Słuchaj tego, co mówią i modyfikuj treść na stronie.
Bonus: teksty sprzedażowe i formatowanie
Dobry tekst na landing page to podstawa. Jednak musisz go też dobrze wyeksponować. Sformatować tekst sprzedażowy tak, żeby podkreślić najważniejsze korzyści. Pomogą Ci w tym zasady UX copywitingu.
Oto, na co klienci zwracają uwagę (w kolejności ważności):
- Nagłówek – powinien być wyraźny i mocny. Ma rzucać się w oczy. Musi komunikować najważniejszą korzyść. Gotowe formuły nagłówków znajdziesz w nagłówkowniku, a jeśli jesteś głody wiedzy, zajrzyj do artykułu o tym jak tworzyć skuteczne nagłówki reklamowe.
- Ilustracje – fotografie, grafiki i wykresy powinny być ściśle związane z treścią tekstu. Warto wykorzystać podpisy pod nimi, klienci często je czytają
- Przyciski CTA – muszą się wyróżniać i jasno komunikować, co odbiorca ma zrobić.
- Nagłówki głównych sekcji na stronie– pozwalają na sprawną nawigację po tekście. Dzięki nim klient odnajdzie najważniejsze fragmenty.
- Punktory (bullet points) – podobnie jak nagłówki sekcji pozwalają odnaleźć się w tekście, ale też stwarzają wrażenie klarowności wywodu i budują ilościowy obraz zalet produktu.
- Krótkie akapity – ludzie są wzrokowcami. Teksty zbite w kolumny i pozbawione akapitów wydają im się dłuższe, przerażają odbiorców i zniechęcają do lektury.
Powyższe wskazówki to jedynie kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć, żeby tworzyć efektywne teksty. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, to zobacz artykuł o pisaniu zabójczo skutecznych reklam.